Okolie a aktivity

Pamiatky

Táto najznámejšia pamiatka stojí na Námestí Majstra Pavla. Turistov priťahuje najmä najvyšším gotickým dreveným oltárom z lipového dreva, ktorý meria 18,62 metra a vznikol v dielni výnimočného sochára Majstra Pavla.

 

Spišské múzeum v Levoči je špecializované múzeum Slovenského národného múzea s celoštátnou pôsobnosťou. Zameriava sa na výskum historického vývoja mesta Levoča, umelecko-historický výskum v regióne pôsobenia múzea, výskum Majstra Pavla z Levoče v domácom a stredoeurópskom kontexte a vývoj Spišského hradu a jeho okolia.

K architektonicky najtypickejším stavbám levočského námestia patrí, okrem chrámu sv. Jakuba, budova radnice. Mestská rada tu rozhodovala nielen o osudoch mesta jeho obyvateľov, ale i o osudoch celého okolia. Výstavné priestory sa počas storočí stali svedkami mnohých dôležitých rozhodnutí a stretnutí.

Expozícia v radnici je venovaná dejinám mesta Levoča – jeho počiatkom, rozvoju, dobe rozkvetu i súčasnosti. Diela historického a umelecko – historického charakteru sú kombinované s ukážkami bohatej cechovej produkcie.

 

V historickom dome na námestí, ktorého najstarším známym majiteľom bol Majster Pavol z Levoče, je expozícia venovaná životu a dielu jedného z najvýznamnejších majstrov neskorej gotiky – rezbárovi Majstrovi Pavlovi. Vo forme faximile dokumentuje jeho najvýznamnejšie diela monumentálneho i komorného charakteru, ktorých originály sa nachádzajú nielen v chráme sv. Jakuba v Levoči ale aj v chrámoch takmer celého Slovenska. Fotografický a faktografický materiál približuje majstrove životné osudy. Návštevníci si môžu z blízka prezrieť slávnu „Poslednú večeru“ z najvyššieho gotického oltára na svete – hlavný oltár chrámu sv. Jakuba v Levoči ale aj plastiky z oltára „Narodenia“, či z oltára sv. Jánov a mnoho ďalších zaujímavých diel.

V južnej časti námestia stojí budova v tvare gréckeho kríža s obrovskou kopulou. Evanjelický kostol má klasicistický štýl a postavili ho podľa architekta Antona Povolného v rokoch 1825-1837. Vo vnútri sa nachádzajú tri empory, na ktorých je organ, archív a hodnotná knižnica. V kostole sa zachoval vzácny barokový drevený kríž a ďalší, kovaný kríž. Známy levočský maliar Jozef Czauczik namaľoval veľký oltárny obraz, predstavujúci Krista kráčajúceho po mori.

 

Na konci Kláštorskej ulice stojí kostol minoritov, nazývaný tiež gymnaziálnym kostolom. Pochádza z prvej polovice 14. storočia a na jeho stavbu použili peniaze, ktoré poskytol v roku 1309 magister rytier Donč. Je to jeden z najväčších kostolov na Slovensku, ktorý je ukážkou vynikajúceho stavebného umenia obdobia gotiky.

 

Kostol a komplex kláštorných budov sa nachádza za Košickou bránou. Je postavený na mieste najstaršieho levočského kostola, ktorý po požiari v roku 1747 zbúrali Postavili ho v rokoch 1748 -1755.

V susedstve mesta sa vypína Mariánska hora, na ktorej vrchole stojí neogotický kostol. Jeho okolie je jedným z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku, ktoré navštívil aj pápež Ján Pavol II.

Aktivity

Lyžiarske stredisko Resortu Levočská Dolina je vhodné pre náročných aj menej zdatných lyžiarov. Tvoria ho 4 zjazdovky (detská 270 m, pretekárska 850 m, rodinná 1050 m a traverz 1130 m), ktoré sú pravidelne upravované a zasnežované technickým snehom.

Pre lyžiarov sú k dispozícií parkoviská, lyžiarska škola a škôlka, servis či požičovňa lyží. Pod svahom sa nachádza aj reštaurácia a zrubový bar. Pri dennom aj večernom lyžovaní potešia lyžiarov krásne výhľady nielen na okolitú prírodu, ale aj vzdialené Tatry. Pre nadšencov zimných športov je v okolí resortu dostupných približne 10 km upravovaných bežeckých tratí.

Relax areál biokúpaliska Resort Levočská Dolina tvoria 3 nádrže – rybník, kúpacia nádrž a externá biológia. V areáli sa nachádzajú 2 bufety, prezliekarne, sociálne zariadenia, pieskovisko pre deti (šmýkalka, hojdačka) a trampolína. Počas letnej sezóny sa na novovybudovanom pódiu usporadúvajú rôzne hudobné akcie spojené s grilovaním či varením gulášu.

Biokúpalisko Levočská Dolina je jedným z najmladších kúpalísk svojho druhu na Slovensku. Detská zóna v bazéne dosahuje hĺbku max. 90 cm, vstupná zóna má protišmykový podklad. Plavecká zóna dosahuje max. 220 cm. Objem kúpacej nádrže je 1800 m3. Po okraji kúpacej nádrže sa nachádzajú plytké štrkové zóny, cez ktoré sa voda prečerpáva do externej biológie. Vďaka prečerpávaniu vody sa dosahuje požadovaná kvalita a čistota vody.

Areál letného kúpaliska tvorí 50-metrový bazén s hĺbkou vody 180 cm a tri neplavecké bazény určené pre deti s teplotou vody 27 °C, ktoré sú prístupné širokej verejnosti v letných mesiacoch. Okrem bazénov nájdete v areáli detský tobogán, ihriská na plážový volejbal, aquazorbing, preliezačky pre deti, animačné programy, šatne a množstvo bufetov.

 

Areál termálneho kúpaliska vo Vrbove sa nachádza 22 km od Levoče. O termálnej vode v ôsmich bazénoch sa hovorí, že je najliečivejšia v strednej Európe, pretože má priaznivý účinok na liečbu až 12 ochorení a je vhodná aj na pitie. Blahodarne pôsobí pri chorobách kĺbového reumatizmu a zápaloch, srdcových chorobách, poinfarktových stavoch, cievnych ochoreniach a astme. Termálne kúpalisko Vrbov poskytuje možnosť kúpania sa v príjemne teplej vode počas celého roka. Teplota vody v bazénoch je až 38°C

https://www.termalnekupalisko.com/

AquaCity Poprad je svetom zábavy, relaxu a oddychu. Súčasťou Aquaparku je 13 vonkajších a vnútorných bazénov s termálnou vodou s teplotou 28°C – 38°C, tobogany a viac ako 350 vodných atrakcií. Voda v AquaCity pochádza z prírodného podzemného zdroja a privádza sa do areálu.

https://aquacity.sk/

 

Pre hostí ubytovaných v našom penzióne platí 20% zľava na vstup do Aquacity Poprad.